Najważniejsze choroby ziemniaka, jak je rozpoznać i zwalczać?

Pomimo wysokiej opłacalności uprawy ziemniaka, rolnicy muszą mierzyć się z wieloma różnorodnymi czynnikami, które mogą w drastyczny sposób wpłynąć na jakość i efektywność plonu roślin bulwiastych. Wynikają one nie tylko z coraz trudniejszych warunków pogodowych, ale związane są także z chorobami grzybowymi, atakującymi zarówno część nadziemną, jak i podziemną roślin. W Polsce obok zarazy coraz powszechniejszym problemem staje się alternarioza ziemniaka.

Choć często bagatelizowana, alternarioza staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla efektywnej uprawy ziemniaków w Polsce. Z uwagi na warunki atmosferyczne, stymulujące rozwój grzybów i występujące w ostatnich latach w kraju, choroba pojawia się już corocznie i postępuje. Czynnikiem koniecznym do rozprzestrzeniania się i rozwoju zarodników jest okres suszy i wysokich temperatur oraz niewielkiej wilgotności (mgła, rosa, przelotne opady deszczu). Grzyby szybko atakują liście i degenerują ich tkankę, wpływając na obniżenie poziomu aktywności życiowej roślin, co bezpośrednio przekłada się na jakość oraz wysokość zbioru.

Straty plonu wywoływane przez alternariozę sięgają w Polsce aż 45%. Wraz ze zmianami klimatycznymi alternarioza stanowi coraz większe zagrożenie dla krajowej uprawy roślin bulwiastych.

Zaraza to jedna z najgroźniejszych chorób pojawiających się na plantacjach ziemniaka. Prześledzenie jej historii wykazuje, że ma ona ewolucyjny i złożony charakter, a walka z jej skutkami jest trudna i odczuwalna dla kieszeni rolnika. Zaraza ziemniaka może objawiać się na liściach w postaci różnej wielkości plam, które na początku są zielonkawe, a następnie zmieniają barwę na oliwkową i brunatną. Dookoła plam, na górnej stronie blaszki liściowej, widać jasną obwódkę, natomiast na dolnej stronie, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, widoczny jest dokoła plamy biały nalot patogenu Phytophthora infestans. Zaatakowane części naziemne nie spełniają swoich funkcji fizjologicznych, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie ilości i jakości plonu.

autor: dr hab. Katarzyna Rębarz

 Źródło i pełen artykuł

2020-05-07T13:07:06+02:0009.06.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda