Nagi ślimak pokazuje rolnikom rogi

Wbrew pozorom ślimaki bardzo przypominają szarańcze, bo niemal równie skutecznie i prawie tak samo szybko jak latający szkodnik niszczą plantacje rolników. Tym bardziej że Polskę zaatakowały najbardziej szkodliwe i inwazyjne gatunki ślimaka nagiego.

– Osuszanie zbyt wilgotnych pól, niszczenie chwastów rosnących w uprawach, wykaszanie miedz i rowów, usuwanie resztek pożniwnych i kompostu oraz różnych przedmiotów leżących na ziemi, pozbawiają ślimaki źródeł pokarmu i miejsc bytowania, co znacznie hamuje rozwój ich populacji. Najprostszym sposobem likwidacji dużych ślimaków nagich jest ich zbieranie z powierzchni gleby i roślin, a następnie niszczenie. Zbiór ślimaków prowadzi się podczas ich największej aktywności. Można je odławiać w pułapki, pod którymi umieszcza się przynęty w postaci granulek moluskocydu lub kawałków świeżych warzyw – wyjaśnia Dariusz Mamiński z departamentu komunikacji resortu rolnictwa.
Jak widać, zwalczanie ślimaków znacznie może utrudnić Zielony Ład i ekoschematy w nim przewidziane, które będą musieli spełnić rolnicy. W niektórych chodzi o to, aby na polach było jak najwięcej pożniwnych resztek, poplonów oraz miejsc, gdzie ślimaki czuły się będą doskonale. W gospodarstwach zagrożonym przez ślimaki trzeba więc będzie dokonywać rozsądnych wyborów.
Obecnie rolnicy mogą korzystać z 44 środków ochrony roślin zwalczających ślimaki. Zastosować można także pasożytnicze nicienie Phasmarhabditis hermaphrodita.
– Najwyższą skuteczność w zwalczaniu ślimaków uzyskuje się, stosując wszystkie wymienione wyżej zabiegi. Kompleksowe ich stosowanie umożliwia ograniczenie liczebności populacji ślimaków do bardzo niskiego poziomu – podkreśla Dariusz Mamiński.
Najlepsze wyniki w zwalczaniu ślimaków uzyskuje się, stosując moluskocydy wieczorem, przed wilgotną nocą, ale przed bezdeszczowym słonecznym dniem.
Artur Kowalczyk

źródło

2021-04-21T15:31:47+02:0027.05.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda