Nadbużański Ziemniak – program uprawy realizowany w gminie Tuczna z Polską Federację Ziemniaka

Rolnicy z gminy Tuczna liczą na dobry zarobek z uprawy ziemniaków. Będzie to możliwe w niedalekiej przyszłości. Nadbużański Ziemniak, to program uprawy tego warzywa. Będzie realizowany w gminie Tuczna wspólnie z Polską Federację Ziemniaka za pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przy udziale Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej oraz doradców rolnych i Polskiej Federacji Ziemniaka.

Zygmunt Litwiniuk, wójt gminy Tuczna zapewnia, że rolnicy, którzy do projektu przystąpią, otrzymają wsparcie merytoryczne oraz pomoc w zbycie wyprodukowanych warzyw. To oni mają najwięcej zarobić, a nie pośrednicy sprzedaży i producenci środków ochrony. Będzie to możliwe przy udziale specjalistów z Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

– Rolnicy zaoszczędzą na nawożeniu i nawadnianiu dzięki czujnikom glebowym, które zbiorą dane jeszcze przed posadzeniem warzyw – mówi wójt Litwiniuk.

Gmina otrzyma stuprocentowy zwrot kosztów utrzymania biura projektu i dwóch etatów dla pracowników przez dwa lata, a rolnicy uczestniczący w tym przedsięwzięciu dostaną z powrotem 90 procent zainwestowanych pieniędzy. Budżet całego programu to 5 mln złotych.

2020-07-09T11:04:01+02:0009.07.2020|