Na jakich zasadach wymiana handlowa po brexicie?

Wielka Brytania to dla Polski znaczący partner gospodarczy, mający duże znaczenie dla krajowych przedsiębiorców. Znajduje się w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych i jest drugim odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Na jakich zasadach będzie odbywał się handel od 1 stycznia 2021r? To wyjaśniali szefowie krajowych inspekcji.

Zbliża się koniec okresu przejściowego do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza to, że handel artykułami rolno-spożywczymi będzie wiązał się z obowiązkiem spełnienia określonych wymogów formalnych.

– 1 stycznia będziemy mieli do czynienia z nową sytuacją, stąd kampania informacyjna do przedsiębiorców, by nasz eksport funkcjonował tak samo a nawet lepiej. MRiRW włącza się w ten proces. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, by wszyscy zapoznali się z przepisami, które wejdą w życie z nowym rokiem. Zależy nam na tej branży, bowiem w roku bieżącym od stycznia do sierpnia, wywóz towarów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii kształtował się na poziomie 1,9 mld euro i mimo pandemii był to wzrost o 6 proc. Chcielibyśmy, by ten trend się utrzymał, to drugi partner po Niemczech – mówił Ryszard Bartosik sekretarz stanu w MRiRW.

Rośliny i produkty roślinne stanowią znaczący udział w eksporcie do Wielkiej Brytanii, zaznaczył Andrzej Chodkowski Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

– Do tej pory obrót tymi towarami odbywał się w sposób wolny, przy niektórych asortymentach materiał rozmnożeniowy to był paszport roślin, od 1 stycznia ten system dosyć istotnie się zmieni. Zamiast wolnego obrotu, będą obowiązywały wymogi międzynarodowe, które będą obejmować obowiązek posiadania świadectwa fitosanitarnego i przeprowadzanie kontroli granicznej. Od 1 stycznia świadectwo fitosanitarne będzie dotyczyło tylko części towarów, żywych roślin przeznaczonych do sadzenia, pewnych kategorii materiału siewnego, ziemniaków, sadzeniaków, ale również do konsumpcji. Uwaga, będzie to też dotyczyło używanych maszyn rolniczych, bo wiąże się to z pewnym ryzykiem fitosanitarnym. Koszty dodatkowe dla eksporterów pojawią się dopiero w kwietniu – mówił.

Od kwietnia ten asortyment dotyczący wymogu świadectw zwiększy się, a później dopełni się wraz z początkiem lipca 2021 r.

Andrzej Romaniuk Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych, powiedział: – Wszystkie importowane przez nas produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej na podst. rozp. MRiRW na podstawie wykazu towarów i ich minimalnych wielkości. Jeśli jakość handlowa jest dobra, towar zostaje dopuszczony do obrotu, jeśli jest niespełniona, to nie wypełnia zakaz do obrotu. Nadzorujemy też produkcję ekologiczną, do końca przyszłego roku, w wymianie produktów ekologicznych pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem nie będzie zmian.

– Wielka Brytania to dla Polski znaczący partner gospodarczy, mający duże znaczenie dla krajowych przedsiębiorców. Znajduje się w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych i jest drugim odbiorcą produktów rolno-spożywczych. Skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą odczuwalne w wielu obszarach, również w obrocie towarami rolno-spożywczymi, wyjdzie z Unii Celnej. Rolą KOWR w wymianie towarowej jest wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz towarów rolnych. Jeśli będą zakłócenia na rynkach rolnych, możemy wprowadzić działania w interwencyjnym zakupie bądź przechowalnictwie. KOWR jest przygotowany i gotowy do wdrożenia takich działań, jeśli KE taką decyzję wyda – wyjaśniał Paweł Wyszyński, zastępca dyrektora Departamentu Interwencji Rynkowych KOWR.

Źródło

2020-12-11T12:53:14+01:0010.12.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda