Mszyce na ziemniaku – to już spory problem

Od kilku sezonów ciepłe jesienie i łagodne zimy sprzyjają przetrwaniu różnych gatunków mszyc tych pór roku, co skutkuje ich bardzo wczesnym występowaniem na gatunkach uprawnych w dużym nasileniu.

Obecność mszyc na ziemniakach w tak dużym nasileniu niestety zwiastuje same problemy. Trzeba niezwłocznie przystąpić do zabiegów zwalczających, gdyż szkodniki te mogą wyrządzić znaczne szkody bezpośrednie, ale również pośrednie.

Do zwalczania mszyc w uprawach ziemniaka nie mamy zbyt wielu insektycydów. Jeszcze całkiem niedawno twierdzono, że zwalczanie mszyc w ziemniakach jest uzasadnione ekonomicznie jedynie na plantacjach tzw. nasiennych. Obecnie problem narasta, ze względu na duże nasilenie na towarowych plantacjach ziemniaków mszyc, które czynią znaczne szkody jakościowe ograniczające przetwórstwo bulw, także ze względu na coraz powszechniejsze testy bulw na obecność wirusów.

Źródło

2020-05-07T13:08:15+02:0001.06.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda