Mankozeb będzie wycofany za rok

Mankozeb jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w Polsce w ochronie roślin przed patogenami. Jednak w połowie grudnia Unia Europejska zadecydowała, że będzie w użyciu jeszcze tylko rok…

Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie daje rozrządzenie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 14 grudnia. Czytamy w nim:

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że mankozeb został sklasyfikowany jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B oraz że nowe kryteria identyfikacji właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego są spełnione w odniesieniu do ludzi i najprawdopodobniej w przypadku organizmów niebędących przedmiotem zwalczania. Ponadto Urząd stwierdził, że szacunki narażenia niezwiązanego z dietą przekraczają wartości referencyjne dla reprezentatywnych zastosowań na pomidorach, ziemniakach, zbożach i winorośli. W związku z tym, w odniesieniu do rozważanych reprezentatywnych zastosowań, niezwiązanego z dietą narażenia na działanie mankozebu również nie można uznać za nieistotne do celów pkt 3.6.4 i 3.6.5 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

W związku z powyższym nie należy odnawiać zatwierdzenia substancji czynnej mankozeb.

Dalej urzędnicy unijni stwierdzają, ze państwa członkowskie przyznają dodatkowy okres na zużycie zapasów środków ochrony roślin zawierających mankozeb, okres ten powinien upłynąć najpóźniej z dniem 4 stycznia 2022 r. – co w praktyce oznacza za rok. Możliwość handlu środkami ochrony roślin zawierającymi mankozeb będzie istniała najpóźniej do dnia 4 lipca 2021 roku.

Producenci ziemniaków tracą kolejną substancję czynną, która do tej pory chroniła skutecznie w przypadku zwalczania zarazy ziemniaka oraz mączniaków rzekomych. Mankozeb jest wykorzystywany w wielu środkach, także do ochrony zbóż, wycofanie więc tej substancji czynnej sporo może namieszać z ochronie roślin.

Źródło

2020-12-17T17:10:10+01:0019.01.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda