Krzem na ziemniak

Aplikacja dolistna krzemu w uprawie ziemniaka szczególnie dobre efekty daje w warunkach, w których rośliny są poddane silnym warunkom stresowym, na przykład suszy.

Doświadczenia przeprowadzone w IHAR-PIB  Oddział w Jadwisinie przez dr. inż. Cezarego Trawczyńskiego dowiodły, że stosowanie dolistne kalcytu morskiego zawierającego krzem wpłynęło korzystnie na plon ogólny i handlowy bulw. Wzrosły one odpowiednio o 10 i 12 proc. Nastąpiło także zmniejszenie w plonie udziału bulw najdrobniejszych na rzecz dużych.

W przypadku dwukrotnego stosowania dolistnego nawozu dolistnego zawierającego krzem w formie kwasu ortokrzemowego oraz mikroelementy (bor, miedź, cynk i molibden) zaobserwowano przyrost plonu bulw o prawie 11 proc., a także wzrost zawartości skrobi i witaminy C, a ograniczenie zawartości azotanów. Jednocześnie nie zmienił się udział bulw poszczególnych frakcji wielkości.

Podobnie korzystny wpływ stosowania dolistnego nawozu dolistnego zawierającego krzem w formie kwasu ortokrzemowego oraz bor na przyrost plonu bulw zaobserwowano w badaniach przeprowadzonych w Europie Zachodniej. Stwierdzony w nich przyrost wyniósł prawie 7 proc.

Jednocześnie zaobserwowano mniejsze porażenie roślin przez choroby grzybowe w stosunku do wariantu bez oprysku krzemem.

W uprawie ziemniaka rekomenduje się przeprowadzić od 2 do 3 oprysków produktami zawierającymi krzem w okresie wegetacji.

szczegóły

2020-05-18T10:48:50+02:0016.06.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda