Kompostowalna alternatywa dla opakowań nierecyklingowalnych

Recykling odpadów opakowaniowych to wg. definicji system czynności i procesów, który pozwala po właściwej selekcji na takie ich przetworzenie, aby nadawały się do ponownego wykorzystania. Pozwala on z jednej strony zmniejszać ilości odpadów wyrzucanych wciąż jeszcze na wysypiska, z drugiej natomiast oszczędzić ilości nowych surowców potrzebnych do produkcji, których zasoby są coraz bardziej ograniczone.

W ekologicznych materiałach opakowaniowych zawarta jest jakaś ilość przetworzonego surowca wyjściowego, z którego zostały wyprodukowane (celuloza, kukurydza, ziemniaki). Oprócz tego mogą znajdować się też w nich różne substancje chemiczne, które w procesie produkcyjnym przez ten materiał zostały „zaciągnięte”. W niektórych może też być zawarta para wodna (papier, tektura/karton, folie celulozowe). Gdy po kilku tygodniach taki bio-odpad ulegnie całkowicie biodegradacji sprawdza się, jaka w otrzymanym kompoście jest zawartość substancji chemicznych czy innych nierozłożonych do końca cząstek. Jeżeli mieści się ona w granicach narzuconych odpowiednią europejską normą możemy przyjąć, że taki materiał jest kompostowalny. Można go wyrzucić do brązowego kubła na odpady lub przydomowego kompostownika.

Źródło

2021-02-09T10:48:48+01:0009.03.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda