Kiedy i jak najefektywniej nawadniać ziemniaki?

Ziemniak w początkowych fazach rozwojowych jest tolerancyjny na niedobór wody. W miarę wzrostu roślin zapotrzebowanie na nią wzrasta, a największe jest w czasie kwitnienia i zawiązywania bulw.

Ziemniak w Polsce należy do jednych z najważniejszych roślin uprawnych. Warto pamiętać, że na wysokość plonowania ziemniaków istotny wpływ ma nawadnianie. Warunki klimatyczne naszego kraju sprzyjają uprawie ziemniaka, a jego wzrost i rozwój zależą – pomijając czynniki agrotechniczne – od przebiegu pogody, a zwłaszcza ilości i rozkładu opadów atmosferycznych. Na glebach lekkich, które stanowią w Polsce około 65% całości gruntów ornych, jest to roślina bezkonkurencyjna zarówno pod względem możliwości produkcyjnych wyrażonych w jednostkach zbożowych, jak i wartości energetycznej plonu. Dlatego największe deficyty wody w uprawie ziemniaka występują na plantacjach zlokalizowanych na glebach lekkich, szczególnie w latach suchych, cechujących się wyższymi temperaturami i niższymi opadami.

Szczegoly

2020-04-22T14:12:23+02:0020.05.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda