Kamera pomoże wykryć choroby roślin

Now rodzaj kamery HCC ( Hyperspektralna kamera uprawowa) to efekt współpracy Wideblue, University of Strathclyde, University of the West of Scotland, James Hutton Institute oraz Galloway i Macleod. Projekt został sfinansowany przez Innovate UK. Tradycyjne kamery były bardzo drogie i jednoczesnei neiporęczne z uwagi na złożoną budowę optyki i elektroniki.

W nowej wersji kamery HCC zamiast tradcycyjnie wykorzystywanej w budowie takich urządzeń siatki dyfrakcyjnej zastosowano liniowy filtr zmienny (LVF). Jest wąskopasmowym filtrem, który przepuszcza przez niego światło liniowo wzdłuż jego długości.

Dzięki właściwościom kamery HCC możemy na obrazach przez nią zarejestrowanych wychwycić zmiany pozwalające na stwierdzenie u roślin objawu stresów wywołanych suszą lub chorobami zanim staną się one widoczne dla ludzkiego oka. Oczywiście obrazy zarejestrowane przez kamerę są analizowane przez odpowiedni algorytm. Przy testach prowadzonych na roślinach ziemniaka dokładność algorytmu w diagnozowaniu chorych roślin wynosiła 88 proc.

Źródło

2020-03-05T14:26:43+01:0014.04.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda