Jakie uprawiać i chronić ziemniaki, aby były najwyższej jakości?

Dr Tomasz Bieńkowski, rolnik, przedsiębiorca, właściciel gospodarstwa i prezes Polskiej Federacji Ziemniaka, podkreśla, że w tym roku szykują się największe nasadzenia ziemniaków w Europie od 15 lat.

Podobna sytuacja będzie w Polsce. Z powodu koronawirusa wiele fabryk wstrzymało kontraktację, co może spowodować więcej nasadzeń na tzw. wolny rynek. W takiej sytuacji tym bardziej należy pamiętać, że to produkty jakościowe w pierwszej kolejności znajdą nabywców.

Myśląc o uprawie ziemniaka trzeba zaczynać od zdrowych sadzeniaków. To jest podstawa, jeżeli ktoś chce produkować dobre surowce i budować własną markę. Często spotyka się gospodarstwa, w których producent mówi, że wymieniał 3 lata temu sadzeniaki, ale od sąsiada, który wcześniej kupił je w tzw. centrali. Jak podkreśla Tomasz Bieńkowski – działania takie sprzyjają utrzymywaniu się słabej jakości produktów i przenoszeniu wraz z materiałem niekwalifikowanym chorób kwarantannowych – głównie bakteriozy pierścieniowej.

Szczegóły

2020-05-12T10:40:38+02:0010.06.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda