Jakie dotacje będą mogli dostać polscy rolnicy w nowej WPR?

Zmiany w dopłatach bezpośrednich, dotacje da młodych rolników i dla małych gospodarstw na nowych zasadach. Inny kształt dotacji na modernizację gospodarstw, ale też dofinansowanie na energetykę odnawialna w rolnictwie. Jakie dotacje i na co będą mogli otrzymać rolnicy po wdrożeniu nowego Wspólnej Polityki Rolnej?

Ministerstwo rolnictwa opublikowało projekt Planu Strategicznego dla WPR po 2023 roku. Do 15 lutego 2021 roku potrwa pierwszy etap konsultacji społecznych. Projekt obejmuje zarówno instrumenty I filaru WPR, tj. płatności bezpośrednie, jak i II filaru, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Tym razem państwa członkowskie mają swobodę w kształtowaniu przyszłych instrumentów interwencji objętych planami i dostosowywania ich do krajowych uwarunkowań, ale projektowane przepisy wymagają także, by takie ukierunkowanie wsparcia było właściwie uargumentowane.

Cele nowej WPR zorientowane są na rentowność i dochody gospodarstw rolnych, skuteczniejszą realizację polityki w zakresie ochrony środowiska i klimatu, a także na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

Będą dotacje do uprawy roślin wysokobiałkowych, buraków i ziemniaków

Wsparcie związane z produkcją ma objąć też takie sektory, jak: rośliny wysokobiałkowe (na pasze: esparceta, komonica, koniczyna, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela, wyka i nasiona: bobik, groch pastewny, soja, łubin), buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, chmiel, len i konopie włókniste.

dr Magdalena Szymańska

źródło

2021-01-22T14:24:39+01:0023.02.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda