Prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB zwraca uwagę, że są preparaty, które częściowo mogą zastąpić dikwat. Sprawa nie jest prosta, ale… IOR podaje konkretne rozwiązania!
Dikwat trafił na czarną listę substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie i został wycofany. Tym samym znacznie zmniejszyły się możliwości desykacji ziemniaczanych łętów, a najpopularniejsze preparaty, które mogłyby zastąpić dikwat także nie mają dobrej opinii i są stosowane w nadmiarze w polskim rolnictwie.
Trwa więc dyskusja: co w tej sytuacji zrobić?
Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu zdecydował się na opublikowanie pisma dyrektora prof. Marka Mrówczyńskiego do ministerstwa rolnictwa w sprawie preparatów, które mogłyby zastąpić dikwat. Padają tu konkretne rozwiązania:
– Preparaty zawierające jon dikwatu (Barclay D-Quat SL, Caudillo 200 SL, D-Foliate SL, D-Quatflash SL, Dessicash 20 SL, Diqua 200 SL, Diquanet 200 SL, Mission 200 SL, Mondaquat SL, Quad-Glob 200 SL, Ragis 200 SL, Reglone 200 SL, Reglor 200 SL, Ring 200 SL, Soplete 200 SL, U PL Diquat, Vima-Dikwat) na podstawie zezwoleń zmieniających w latach 2015-2016 były rekomendowane do niszczenia (desykacji) naci ziemniaczanej na plantacjach ziemniaka nasiennego, jadalnego i przemysłowego – informuje prof. Mrówczyński. – Zabieg ten miał na celu polepszenie zdrowotności i jakości bulw ziemniaka oraz przyspieszenie dojrzewania bulw ziemniaka, a także zwiększenie udziału frakcji sadzeniakowej w plonie bulw. Ponadto preparaty zawierające jon dikwatu niszczyły chwasty wtórnego zachwaszczenia, tym samym przyczyniały się do ułatwienia zbioru zachwaszczonych plantacji i ograniczały z tym związane straty.
Jak informuje IOR-PIB, obecnie w uprawie ziemniaka, po wycofaniu preparatów zawierających jon dikwatu, niszczenie naci (łęcin) ziemniaków przed zbiorem bulw na plantacjach ziemniaka nasiennego można przeprowadzić metodą chemiczną lub mechaniczno chemiczną.
– W metodzie chemicznej do desykacji naci ziemniaczanej zalecany jest herbicyd Basta 150 SL (s.cz. glufosynat amonu) w dawce 3 I/ha – informuje ministerstwo rolnictwa dyr. Mrówczyński. – Jest to nieselektywny środek chwastobójczy stosowany nalistnie o działaniu wgłębnym do niszczenia zielonych, nadziemnych części roślin. Wstępuje w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. W odmianach ziemniaka o silnym wzroście oraz dużej masie liści i łodyg wskazana je st metoda mechaniczno-chemiczna. Wówczas należy najpierw ściąć łodygi ziemniaka do wysokości ok. 10-20 cm, a następnie w ciągu 24 godzin zastosować desykację preparatem Basta 150 SL. Po zabiegu desykacji zbiór przeprowadzić dopiero w momencie, gdy bulwy osiągną pełną dojrzałość fizjologiczną tj. posiadają twardą, nie łuszczącą się skórkę.
Natomiast na plantacjach ziemniaka jadalnego. przemysłowego i nasiennego zalecana jest metoda mechaniczno-chemiczna oparta na nieselektywnych środkach chwastobójczych na bazie kwasu pelergonowego-nonanowego (Beloukha 680 EC, Randil Fast 680 EC). Są to środki o działaniu kontaktowym. W tym systemie należy w pierwszej kolejności zniszczyć mechanicznie łodygi ziemniaka w fazie rozwojowej ziemniaka BBCH 81-91, a następnie zastosować w terminie od 24 do 48 godzin preparat Beloukha 680 EC lub Randil Fast 680 EC w dawce EC 16 I/ha.
Informacje przygotował dr hab. Roman Krawczyk z Zakładu Herbologii i Techniki Ochrony Roślin IOR – PIB.
Źródło: IOR-PIB