IERiGŻ: Nie będzie niedoborów ziemniaków, jak w sezonie 2018/19

Z raportu IERiGŻ wynika, że obecne warunki sugerują, że nie będzie takich samych niedoborów ziemniaków, jak w mijającym sezonie 2018/19. Jednak plony nie osiągną rekordowych poziomów, o ile nie będzie dobrej mieszanki deszczu i umiarkowanej, ale nie bardzo wysokiej temperatury. Wzrost opadów oraz ich zapowiedź w najbliższym czasie spowodował spadek notowań cen ziemniaków w kontraktach terminowych na kwiecień do 157 EUR/t, wobec aktualnych cen przekraczających 300 EUR/t.

Koniec maja i początek czerwca przyniósł w Europie Zachodniej obfite opady deszczu, co w połączeniu z relatywnie wysoką temperaturą sprzyja wegetacji ziemniaków. Czerwiec jest krytycznym miesiącem w rozwoju europejskich upraw i jeśli rośliny są w dobrym stanie, mogą skorzystać z licznych dawek deszczu, natomiast w przypadku przedłużającego się suchego i gorącego okresu ich rozwój jest zahamowany – zapewnia Wiesław Dzwonkowski, analityk z IERiGŻ.

źródło

2019-07-11T11:28:16+02:0019.07.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda