Hiszpański sektor ziemniaków obawia się o ich podaż

Decyzja Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu zezwolenia na substancję czynną chlorprofam, tj. środek stosowany do przechowywania bulw, będzie miał duży wpływ na francuski sektor ziemniaków, a zatem także na Hiszpanów, którzy otrzymują około 800 tys. ton francuskich ziemniaki rocznie.

Biorąc pod uwagę niemożność zastosowania tego środka, Francuzi planują hartowanie tych warzyw zimnem. Poza tym, będą również musieli przerzucić się na nowe odmiany ziemniaków, ponieważ chlorprofam umożliwiał przechowywanie tych warzyw o cienkiej skórce. Jednakże zastosowanie zimna wymaga ziemniaków o grubszej skórce, jędrniejszym miąższu i wyższej zawartości suchej masy. Ponadto planowane jest zmniejszenie sadzenia ziemniaków przeznaczonych do spożycia i zwiększenie skierowanych do przetwórstwa.

W związku z tym, eksport Francji będzie w przewidywalny sposób koncentrował się na rynku hiszpańskim w okresie między sierpniem a listopadem, który jest również czasem, w którym zbierana jest większość produkcji Castilla-Leon.

Źródło

2020-01-24T10:04:15+01:0002.03.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda