Hiszpania – zbiory ziemniaków w Kastylii-Leon zapowiadają się dobrze

Region Kastylia-Leon ma szacunkowo 17 331 hektarów przeznaczonych na uprawy ziemniaków, zgodnie z danymi dostarczonymi przez miejscowy rząd autonomiczny. To o 1041 hektarów mniej niż w roku ubiegłym i spadek o 5,6 procent w regionie, który już w 2020 roku doświadczył redukcji powierzchni uprawy o 4 procent. Jednak spadek ten był mniejszy niż oczekiwano, stwierdziła Yolanda Medina, prezes tamtejszej Organizacji Ziemniaków (Oipacyl).

Medina podkreśliła rolę pogody w uprawach. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w ostatnich trzech tygodniach marca, zwłaszcza w prowincjach Zamora, Salamanca i Valladolid, przy odpowiedniej temperaturze i dobrym przygotowaniu gleby, inaczej niż w zeszłym roku. Kwietniowe deszcze opóźniły siew do 20 tego miesiąca i trwały do ​​połowy maja.

Obecnie uprawa ziemniaków w Kastylii-Leon jest energiczna i zdrowa, dlatego producenci oczekują dobrej jakości i jednolitych rozmiarów. Jednak dzieje się to w delikatnym momencie z powodu następujących po sobie burz. Uprawy powinny być chronione przeciw pleśni, stwierdziła Medina.

Złe zachowanie rynków zagranicznych
Kampania rozpoczęła się w Andaluzji i Murcji. Andaluzja zaczęła z niższymi plonami niż w innych latach, podczas gdy region Cartagena zarejestrował podobny poziom produkcji.

Według Yolandy Mediny jedynym problemem, z jakim borykają się obecnie producenci i operatorzy w południowej Hiszpanii, jest rynek zagraniczny, ponieważ eksport się zmniejszył, a w komorach znajduje się wiele ton oczekujących na sprzedaż.

źródło

2021-06-10T09:36:21+02:0013.07.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda