High-tech w nowoczesnej uprawie ziemniaka

Podczas XVII Dni Ziemniaka w Żelaznej   zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz firmę Bayer, mieliśmy okazją do wysłuchania kilku bardzo ciekawych wykładów. To okazja również do wymiany doświadczeń między producentami ziemniaków oraz rozmów z ekspertami związanymi z produkcją ziemniaka.

Wykorzystanie rolnictwa precyzyjnego

Mając szereg informacji na temat zmienności w poszczególnych miejsca pola możemy dzięki precyzyjnym technologiom zwiększać lub zmniejszać dawkę ś.o.r. czy też nawozu. Dzięki stworzeniu  mapy ryzyka wystąpienia korzystnych warunków bytowania nicieni (np. na podstawie informacji o przewodności gleby i ukształtowaniu pola) możemy zastosować zmienną dawkę nematocydu w zależności  od zagrożenia występowania w danym miejscu pola. Na podstawie tych samych informacji możemy dostosować  odległość między sadzeniakami w rzędzie i tak gdzie jest większa dostępność wody i mniejsze ryzyko przesuszenia gleby wysadzać co ok 21 cm, a tam gdzie tej wody jest mniej – zaplanować sadzenie co 33 cm.

Tak samo jest w przypadku zasobności w składniki pokarmowe. Posiadając precyzyjne dane o danym obszarze pola możemy dobierać odpowiednie dawki nawozów. Do prawidłowego ustalenia dawek bardzo pomocne są informację związane z wcześniejszym plonowaniem roślin. Dzięki takim rozwiązaniom dostarczamy składniki tam gdzie są one potrzebne. Zużycie nawozów w takim systemie jest porównywalne do tradycyjnego systemy. Daje nam jednak możliwość lepszego wykorzystania potencjału produkcyjnego poszczególnych części pola.

Wykorzystanie prowadzenia równoległego ciągników i maszyn

Najbardziej kojarzone z rolnictwem precyzyjnym jest technologia GPS ponieważ dość łatwo można obliczyć korzyści płynące z zastosowania tego systemu. Wśród nich wymienić trzeba przede wszystkim ułatwienia prac polowych zwłaszcza przy wykorzystaniu maszyn o dużych szerokościach roboczych i przy braku ścieżek technologicznych. Takie rozwiązania sprawdzają się również w warunkach ograniczonej widoczności (szczególnie kiedy mamy ograniczoną widoczność np. z powodu kurzu, mgły czy nocą). Także przy wykonywaniu zabiegów ochrona wymienić trzeba wiele korzyści płynących z wykorzenia równoległego prowadzenia maszyn i korzystania z technologii GPS. Możemy ograniczyć nakładki i ominięte obszary. Doskonale sprawdza się podczas oprysków kiedy mamy do czynienia z opryskiwaczem w który można wyłączać pojedyncze  rozpylacze. Możemy w ten sposób zaoszczędzić na paliwie, czasie, środkach ochrony roślin oraz może uchronić plon w przypadku nakładek podczas oprysku. Szacuje się, że oszczędności są na poziomie około od 5% do 15% na środkach ochrony roślin, oraz można dużo szybciej wykonać zabiegi.

Źródło

2019-07-16T09:32:11+02:0023.07.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda