GUS: Tegoroczne zbiory płodów rolnych wyższe niż w przed rokiem

W tym roku w Polsce zbiory zbóż wyniosą 33,3 mln ton, tj. o 15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych – wynika z przedwynikowego szacunku GUS. Wyższe będą także zbiory rzepaku, ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw i owoców.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 8,9 mln t, tj. o około 38 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym.

Powierzchnię uprawy ziemniaków szacuje się na ponad 0,3 mln ha. Z uwagi na nierównomierny rozkład opadów, różny poziom agrotechniki i warunki glebowe, stan plantacji ziemniaków jest różny. Plonowanie roślin ziemniaka będzie więc zróżnicowane regionalnie, a nawet lokalnie. Ocenia się, że plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 249 dt/ha i będą wyższe o ok. 16 proc. od ubiegłorocznych.

Źródło

 

 

2020-10-02T11:03:24+02:0030.10.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda