Groźny szkodnik ziemniaka, pomidora i papryki

Bactericera cockerelli jest pluskwiakiem równoskrzydłym z rodziny bolanicowatych (Triozidae). Zagraża uprawom ziemniaka, pomidora i papryki. Na niektórych plantacjach ziemniaka szkodnik poraża do 100% roślin, wywołując straty w plonach do 50%, a ponadto obniżając jakość bulw – informuje PIORiN.

Na ziemniakach i pomidorach zasiedlonych przez szkodnika, obserwuje się opóźniony wzrost, chlorozę i plamistość młodych liści, zwijanie się liści ku górze, skrócenie i grubienie końcowych międzywęźli, w wyniku czego powstają rozety, powiększone węzły, gałęzie pachowe. Na roślinach ziemniaka powstają bulwy powietrzne. Ponadto wytwarzane są liczne, małe i niskiej jakości owoce pomidora oraz liczne, małe i zniekształcone bulwy ziemniaków. B.cockerelli jest wektorem bakterii Candidatus Liberibcter solanacearum, stąd na zasiedlonych przez szkodnika roślinach psiankowatych mogą znajdować się objawy chorobowe spowodowane przez tę bakterię.

W Polsce gatunek Bactericera cockerelii podlega obowiązkowi zwalczania.

szczegoly

2020-03-31T12:15:29+02:0006.05.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda