Groźna dla ziemniaków i pomidorów bakteria w wodzie. Problem dla niemieckich farmerów

Rolnicy prowadzący produkcję wzdłuż rzeki Naab (lewobrzeżny dopływ Dunaju) w Górnym Palatynacie (Bawaria) nie mogą już nawadniać swoich ziemniaków i pomidorów wodą z rzeki. Analizy wody Naab w górę od miejsca, w którym wpada do Dunaju, wykazała, że jest skażona Ralstonia solanacearum – bakteria, która powoduje niebezpieczne choroby tych roślin uprawnych zwane śluzakiem ziemniaka oraz bakteryjnym więdnięciem pomidora.

Patogen szybko się rozprzestrzenia i niszczy uprawy ziemniaków i pomidorów. W związku z tym jest klasyfikowany przez Unię Europejską jako choroba kwarantannowa. Poszkodowani rolnicy poniosą poważne straty w plonach, a także poniosą straty finansowe z powodu obowiązkowych okresów odłogowania, a także konieczności intensywnego czyszczenia maszyn i powierzchni magazynowych.

Według federalnego urzędu ds. Rolnictwa Landesamt fuer Landwirtschaft (Federalny Urząd ds. Rolnictwa) pochodzenie zanieczyszczenia jest nieznane. Zakaz korzystania z wody rzecznej jest aktualnie nieokreślony czasowo. Zostanie cofnięty dopiero po nie stwierdzeniu, podczas kolejnych analiz, bakterii w próbkach wody.

2021-01-11T13:35:29+01:0015.02.2021|