Gatunki stworzone przez człowieka – top 7

Zwykło się mówić, że człowiek potrafi tylko niszczyć. Ale nie jest to pełna prawda – czasami ma moc twórczą, choćby tworząc nowe gatunki roślin i zwierząt.

Wydaje się, że każdego dnia słyszymy o gatunkach, które ludzie doprowadzili na skraj wyginięcia. Ale są też takie, które nie istniałyby bez ingerencji człowieka.

Ziemniaki są ważną rośliną uprawną na świecie, ale istnieją tylko dzięki tysiącleciom selektywnej hodowli jednego gatunku, która rozpoczęła się około 7000-10 000 lat temu. Gatunek S. brevicaule został udomowiony przez rdzennych mieszkańców Peru. Dzięki ich pracy możemy dziś cieszyć się tysiącami różnych odmian ziemniaków.

Ziemniaki (S. tuberosum), jakie znamy obecnie, początkowo były gorzkie i w większości niejadalne. W miarę rozwoju gatunku, który znamy dzisiaj, stał się on jedną z najważniejszych roślin uprawnych w Ameryce Południowej. Uważa się, że ziemniak w dużej mierze przyczynił się do wzrostu liczby ludności w latach 1700-1900. Jednym z powodów, dla których ziemniak jest tak znaczącym gatunkiem o tak wielu odmianach, jest jego zdolność do wyhodowania nowych roślin z istniejących bulw. Wystarczy pociąć ziemniaka na 5-centymetrowe części i przesadzić je. To jeden z powodów, dla których hybrydyzacja ziemniaków stała się stosunkowo łatwa. Każdego roku na całym świecie zjadane są miliony ton ziemniaków, co jest imponujące, biorąc pod uwagę, jak roślina ta zaczynała.

źródło

2021-04-19T13:31:21+02:0024.05.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda