Francja – sytuacja na rynku ziemniaków

Wraz z końcem wakacji na rynku francuskim widać aktywizację jego strony popytowej.

Francuski rynek ziemniaków do przetwórstwa pozostanie spokojny. Wczesne ziemniaki objęte kontraktami stanowią większość przetwarzanych ilości, pozostawiając bardzo mało miejsca na towar z otwartego rynku. Zdarza się okazjonalne zapotrzebowanie na eksport do Włoch i niekiedy eksport do Europy Wschodniej. Na rynku krajowym popyt jest raczej aktywny, gdyż kończą się  wakacje i zaczyna się rok szkolny.

Na polach rozpoczął się zbiór w rejonach w Beauce i Szampanii, gdzie oferta z nowych zbiorów jest poszukiwana. Zbiory rozpoczynają się też w Nord-Pas-de-Calais. Prognozy wskazują na wartości w pobliżu średniej plonów z ostatnich 5 lat, ale epizody suszy w okresie letnim będą miały z pewnością wpływ na plony. Ostatnie deszcze przyniosą korzyści dla zbiorów. Dojrzewanie się na niektórych polach wydaje się jeszcze we wczesnej fazie i pozostaje kwestia jakości, szczególnie w obszarach nienawadnianych.

Plony są niższe niż średnia wieloletnia (źródło: Izba Rolnicza N/P-de-C przez VTA): z próby 20 pól Bintje, Fontane i Challenger (w tym 7 nawadnianych) pobranych w tygodniu 34 pokazało średnią wydajność 37,7 ton/ha, w porównaniu do wieloletniej średniej wynoszącej 40,4 ton  ha. Rozstrzał wielkości plonów jest ogromny: od 26 do 66 ton/ha).

Źródło

2019-09-06T11:54:51+02:0017.09.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda