Erozja gleb – przewodnik po kosztach i metodach jej zapobiegania

Według najnowszych szacunków The European Environment Agency, w ostatnich latach prawie 130 milionów ha powierzchni gleb Unii Europejskiej ucierpiało wskutek erozji wodnej i wietrznej. Zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi tego niekorzystnego dla rolnictwa zjawiska. Jak jemu skutecznie zapobiec?

Skala kosztów

Największe natężenie zjawiska erozji gleb obserwuje się w miejscach o dużym stopniu nachylenia stoków, na obszarach występowania znacznej ilości intensywnych zjawisk atmosferycznych oraz na glebach lekkich, zagęszczonych i ubogich w materię organiczną. Aby skutecznie zapobiegać erozji wodnej i wietrznej, warto przeanalizować jej następstwa, zwłaszcza w ujęciu kosztowym, co pozwoli uchronić gospodarstwo przed niekorzystnym wzrostem nakładów na produkcję.

Metody prewencji i walki z erozją gleb

Skutecznym sposobem na ograniczenie wspomnianego zjawiska są dobre praktyki rolnicze. To przede wszystkim właściwa agrotechnika zapewniająca utrzymanie odpowiednich cech fizycznych, chemicznych i biologicznych gleb. Dzięki nim maleje ich podatność na wymywanie oraz wywiewanie wierzchnich warstw wraz z cennymi składnikami pokarmowymi i środkami ochrony roślin.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.             

Źródło

2020-01-31T10:20:31+01:0012.03.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda