Ekomeble z ziemniaka

Czy świat podbiją ekomeble ze specjalnej tektury lub z płyt MDF z obierków polskich ziemniaków? Kiedy ruszy ich produkcja w Polsce? Świadomość ekologiczna rośnie, a wraz z nimi potrzeby i wymagania konsumentów – zwłaszcza zachodnich, którzy dotychczas uwielbiali polskie meble – przecież co drugą rozkładaną kanapę lub sofę w Europie wyprodukowano w Polsce.

Jedną z innowacyjnych propozycji jest zastąpienie tradycyjnych paneli MDF, płytami wykonanymi z obierek ziemniaków. Specjaliści udowadniają, że poddane recyklingowi są cennym ekologicznie materiałem, całkowicie naturalnym oraz w 100% biodegradowalnym. Obecnie w produkcji tradycyjnych płyt jako czynnik wiążący wykorzystywane są toksyczne formaldehydy, które wykluczają możliwość recyklingu. Nowatorskie panele z poddanych recyklingowi obierek ziemniaków mogą okazać się więc bardzo dobrą, tańszą w produkcji alternatywą, co najważniejsze materiałem ekologicznym.

Produkcja eko-mebli na masową skalę wymaga w Polsce daleko idących, dynamicznych zmian mentalnych i technologicznych. Proces wdrażania ekotechnologii jest wciąż na początkowym etapie.
Polskie firmy już się jednak zmieniają. W branży meblowej coraz częściej wdrażana jest zasada 3R – reduce, reused, recycle. Ponowne wykorzystanie materiałów wpływa m. in. na obniżenie zapotrzebowania na energię np. przy produkcji metalowych części oraz ograniczenie korzystania z pierwotnych zasobów. Polscy producenci sięgają po materiały z odzysku nie tylko, dlatego, że są tanie i dostępne. Recykling stał się trendem wynikającym z rosnącej świadomości ekologicznej. Ponadto pierwsze polskie firmy (np. z Wrocławia) produkują już m.in. ekologiczne meble z ulegającej biodegradacji tektury. Wbrew powszechnemu przekonaniu te meble nie są kruche jak papier. Do ich produkcji wykorzystuje się przetworzoną, odporną na odkształcenia tekturę falistą. Są już półki, szafki na nawet kanapy z tektury.

źródło

 

2020-03-04T12:10:23+01:0009.04.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda