Dieta wegańska, ponieważ oparta jest głównie na roślinach, powinna być zdrowa, różnorodna i właściwie skomponowana. Będąc ‘wege’, trzeba zadbać o odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów. A czym zastąpić mięso? Ważnym elementem w jadłospisie weganina są warzywa. Wśród nich nieocenioną rolę, pod względem wartości odżywczych i zdrowotnych, odgrywają ziemniaki. Warto włączyć je do diety roślinnej, gdyż to one są źródłem węglowodanów, potasu, witaminy C i białka, oraz stanowią doskonałą alternatywę dla roślin strączkowych – przekonuje dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska w ramach kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.
Weganizm zakłada wykluczenie z codziennego menu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego – mleka i produktów nabiałowych, a także jajek i miodu.
Ziemniaki mają sporo witaminy C, dostarczają również znaczne ilości witamin z grupy B, które stają się niezbędne przy eliminacji produktów odzwierzęcych. Ważnym składnikiem odżywczym bulw ziemniaka jest białko — mimo że występuje w niewielkiej ilości (ok. 2%), odznacza się wysoką wartością biologiczną. Jest ono źródłem aminokwasów egzogennych, takich jak leucyna, lizyna, fenyloalanina, treonina, których organizm człowieka nie potrafi syntetyzować. Natomiast są one niezbędne do produkcji hormonów, prawidłowego działania układu nerwowego i przemiany materii.
Ziemniaki są bogate także w potas, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze, stąd w niektórych chorobach serca stosuje się dietę ziemniaczaną. Obfitują też w magnez, który jest m.in. budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Ponadto zawierają wapń, żelazo, fosfor, jod, miedź i cynk, które są dobrze przyswajalne i niwelują deficyty związane z eliminacją produktów odzwierzęcych.