Dikwat wycofany

Komisja Europejska zdecydowała o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej dikwat. Co to oznacza dla rolników, zwłaszcza tych, którzy uprawiają ziemniaki?

Zmniejsza się paleta substancji czynnych, a tym samym środków ochrony roślin, które mogą stosować rolnicy w Unii Europejskiej. Problem ten nie dotyczy farmerów w innych częściach świata. Kto na tym traci? Europejscy producenci, gdyż przez to są mniej konkurencyjni w stosunku do swoich kolegów. W ręce producentów praktycznie nie docierają zamienniki wycofanych środków, gdyż ich ilość można policzyć na palcach. Powód? Prawo w kwestii rejestracji nowych substancji czynnych i produktów handlowych zawierających je jest bardzo restrykcyjne, a sam proces długotrwały (minimum 8-10 lat) i kosztowny.

Skutki unijnej decyzji wycofania dikwatu ze stosowania najbardziej odczują rolnicy zajmujący się produkcją ziemniaka, gdyż produkty oparte na tej substancji czynnej są przede wszystkim wykorzystywane do desykacji naci.

Dikwat zostaje wycofany na podstawie Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1532 z 12 października 2018 r. Czytamy w nim, że państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające dikwat jako substancję czynną najpóźniej do dnia 4 maja 2019 r. Okres wyprzedaży zapasów handlowych upływa z dniem 30 listopada 2019 r. Natomiast okres na zużycie zapasów będących w dyspozycji gospodarstw rolnych kończy się 4 lutego 2020 r. To są terminy, na które rolnik powinien zwrócić uwagę podczas aplikacji środków bazujących na tej substancji w tym sezonie.

Źródło

2019-07-08T08:07:29+02:0008.07.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda