Danie ziemniaczane dodane do Listy Produktów Tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków. Obecność na liście to także promocja produktu oraz pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.
Na Listę mogą być wpisywane produkty rolne, spożywcze i napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikać muszą ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Muszą one też stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane. Za tradycyjne metody produkcji uznaje się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.

Z dniem 9 sierpnia 2019, zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych, kolejne cztery produkty (w tym farszynki – danie ziemniaczane) zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Farszynki – są jedną z bardzo wielu potraw ziemniaczanych, obecnych we wschodniej części Polski. Nieco przypominają kartacze – to także ziemniaczane ciasto, nadziewane mielonym mięsem. W odróżnieniu od kartaczy, ciasto przygotowuje się z ugotowanych ziemniaków, które następnie mieli się przez maszynkę do mielenia mięsa. Do tego kartacze są gotowane, a farszynki – smażone.
Uznawane są za tradycyjną mazurską potrawę, ale bardzo podobną przywiozły też ze sobą gospodynie przesiedlone na te tereny po wojnie z Kresów Wschodnich i stamtąd zapewne pochodzą. Powoli, opatrzone przymiotnikami „warmińskie” lub „mazurskie” zaczęły wchodzić do menu wielu restauracji czy barów starających się nawiązywać do kulinarnej tradycji regionu i dziś są popularne w całym regionie. Farszynki idealnie wpisują się zarówno w tradycje, regionalny profil jak i upodobania klientów. Są daniem bardzo wdzięcznym, gdyż doskonale przyjmują każdy lokalny dodatek. Zwykle faszeruje się klasycznie, mięsem, ale równie dobrze wypadają nadziane np. leśnymi grzybami. Zresztą najlepszym do nich dodatkiem jest właśnie grzybowy sos.
Farszynki, jak wiele innych potraw implementowanych ze wschodu, czy też z innych regionów, mają swój udział w tworzeniu swoistej kuchni fusion, jaką stała się po wojnie, w wyniku wojennej zawieruchy, kuchnia Warmii i Mazur i stanowią o tożsamości lokalnej regionu.

Źródło

2019-08-22T09:54:20+02:0030.08.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda