Czym jest fenologia i jak może pomóc rolnictwu?

Fenologia, czyli obserwacja przyrody i wyciąganie z tych obserwacji wniosków jest ciekawym narzędziem, które z powodzeniem można wykorzystać w rolnictwie i uprawie roślin. PIORiN zachęca do zapoznania się z praktyczną i teoretyczną stroną tej nauki.

W praktyce fenologia,  a właściwie fitofenologi, pomaga określić najbardziej optymalne terminy zabiegów w uprawie roślin wykorzystując terminy zajścia zjawisk fenologicznych. Jednakże daty rozpoczynania się konkretnej fenologicznej pory roku są różne, także w rożnych latach i zależą od takich czynników jak: położenie geograficzne i wysokość nad poziomem morza. Warto pamiętać, że w zimniejszych regionach kraju pory te zaczynają się później niż w regionach ciepłych.

Obserwacja przyrody i łączenie zjawisk w niej zachodzących były podstawą funkcjonowania rolnictwa w dawnych czasach. Do dziś w życiu funkcjonują przysłowia, terminy czy zabiegi rolnicze związane z tamtym okresem.  Np. dawniej na Mazurach uważano, ze najlepszy czas na sadzenie ziemniaków to pierwsza dekada maja, czyli czas kwitnienia jabłoni.
Pamiętajmy, że uprawa zdrowych i bezpiecznych dla  środowiska i zdrowia ludzi roślin wymaga szerokiego podejścia do problemu uprawy. Fenologia może w tym skutecznie wspomóc, a przy tym ograniczyć użycie „chemii” i uzyskac satysfakcjonujący poziom zbiorów.
Więcej informacji pod adresem i linków pod adresem: piorin.gov.pl
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie PIORiN
2021-04-12T11:00:20+02:0007.05.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda