Czy ekologiczne jedzenie rzeczywiście jest zdrowsze od tego produkowanego konwencjonalnie?

Ekologicznie uprawiane rośliny mają mniej szkodliwych substancji, za to więcej witamin i minerałów – wynika z ostatnich badań.

W jabłkach, cebuli, ziemniakach, kapuście, pomidorach i papryce pochodzących z ekologicznych upraw zawartość witamin C i B jest o wiele wyższa niż w przypadku owoców i warzyw z konwencjonalnych upraw.

W składzie ekologicznej żywności jest też wyższa zawartość składników mineralnych: żelaza w marchwi, magnezu w czarnej porzeczce, fosforu w selerze, potasu w szpinaku i wapnia w wiśniach.

W Unii Europejskiej jest jeden system rolnictwa ekologicznego i wszystko, co nazywamy żywnością ekologiczną, żywnością bio itd., kwalifikuje się jako produkt rolnictwa ekologicznego. Jeżeli w nazwie produktów występują elementy „eko”, „bio”, „organiczny”, to z urzędu podlegają one przepisom o żywności ekologicznej. Wynika to z nomenklatury w różnych językach: w jednych dominuje słowo „organic”, w innych „eko” albo „bio”.

„Bio” nie oznacza, że to żywność mniej ekologiczna niż organiczna, a organiczna bardziej niż ekologiczna. Te określenia są równoważne. Liczy się certyfikat poświadczający, że produkt został otrzymany zgodnie z kryteriami produkcji ekologicznej. Każdy produkt ze znakiem jakości eko musi mieć taki certyfikat. System kontroli ekologicznych produktów obejmuje wszystkie etapy, począwszy od produkcji, poprzez przechowywanie, przetwarzanie, po dystrybucję.

Źródło

2019-09-30T13:03:47+02:0010.10.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda