Ceny ziemniaków utrzymują się obecnie na wysokim poziomie i nie powinniśmy spodziewać się ich dalszego wzrostu

Ceny ziemniaków, jakie obecnie notujemy na rynku, utrzymują się na wysokim poziomie i nie powinniśmy spodziewać się ich dalszego wzrostu, lecz gdyby coś takiego nastąpiło to najprawdopodobniej do Polski zostanie sprowadzona większa partia ziemniaków z zachodu i cena automatycznie spadnie.

Na początku obecnego sezonu wegetacyjnego głównym problemem rolników było, skąd wziąć kwalifikowany materiał sadzeniakowy, ponieważ susza panująca w 2018 roku spowodowała ogromny deficyt sadzeniaka. Na taką sytuację wpływ miała także wysoka cena ziemniaka jadalnego, co także wpłynęło na większe zapotrzebowanie na sadzeniaki, gdyż część rolników zwiększyła areał uprawy ziemniaka, licząc na wyższą opłacalność produkcji. Podczas sezonu wegetacyjnego zmorą rolników był nierównomierny rozkład opadów atmosferycznych, występowały okresowe niedobory wody, w niektórych rejonach z kolei przechodziły takie nawałnice (duża ilość opadów w krótkim czasie) że woda rozmywała redliny, powodowała podtopienia plantacji, nie powodując poprawy warunków wilgotnościowych, ponieważ woda nie wsiąkała, lecz spływała w dołki, a co za tym idzie rolnicy nie mogli w porę wykonać zabiegu zabezpieczającego rośliny przed zarazą ziemniaka. Kolejnym problemem w uprawie ziemniaka była dostępność środków ochrony roślin, głównie zwalczanie stonki ziemniaczanej. Było to spowodowane wycofaniem z obrotu niektórych substancji aktywnych wchodzących w skład preparatów, a pozostałe środki będące w obrocie nie wykazywały skuteczności w jej zwalczaniu, dlatego rolnicy musieli wykonywać większą liczbę zabiegów innymi preparatami.

Źródło

2019-10-11T10:53:33+02:0018.10.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda