Cena ziemniaków – nawadnianie plantacji, sadzeniaki

Ci, którzy zainwestowali w nawadnianie plantacji ziemniaków, dziś zacierają ręce.  – Cena jest naprawdę rewelacyjna – podkreśla nasz rozmówca.

Maj był łaskawy w deszcze, dopiero w jego końcówce zaczął się kryzys. Czerwiec natomiast dał nam do wiwatu, zwłaszcza tymi upałami, temperaturami powyżej 34 stopni C – mówi Markowi Pławeckiego, rolnikowi ze Świdnicy (woj. śląskie), który specjalizuje się w uprawie bardzo wczesnych odmian ziemniaków. – Tam, gdzie nie nawadniałem, rośliny uschły. Nie ma plonu (…). Te plantacje, które zostały, dały plon gdzieś w granicach 18-20 ton z ha, choć dokładnych podliczeń jeszcze nie robiłem – dodaje. Z tego względu myśli intensywnie o rozbudowie systemu nawadniania. – Mam źródło wody, mam pozwolenie wodno-prawne. Jest to jednak kapitałochłonna inwestycja – zaznacza. Dlatego ma nadzieję, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Aradanowski dotrzyma słowa i przekaże na ten cel odpowiednie środki. – Wydaje mi się, że jest to jedyna droga, która powinna nas zabezpieczyć przed suszą – twierdzi Marek Pławecki. Przyznaje jednocześnie, że przy tej cenie ziemniaka, która jest, da się produkować. – Cena jest naprawdę rewelacyjna – podkreśla nasz rozmówca.

Czy w związku ze suszą będzie problem z sadzeniakami?

Na pewne będzie ich mniej. Jest znacznie gorzej niż w zeszłym roku. Plantacjom do wiwatu dały przede wszystkim czerwcowe upały. Jest to widoczne szczególnie na plantacjach pod lasem – ziemniaki, na które padał cień, są o wiele lepsze od tych, które były na słońcu – mówi Paweł Sikora z firmy Agros. – Ten rok pokazuje, że nawadnianie, deszczownie są bardzo potrzebne – dodaje.

Średnie ceny ziemniaków na wybranych giełdach owocowo-warzywnych w Polsce 19 lipca 2019 r:

TARGPIAST SP. Z O. O – 2,00-2,50 zł/kg
ŁÓDZKI RYNEK HURTOWY ZJAZDOWA S.A. – 1,86-2,33zł/kg
„RYNEK ELIZÓWKA” LUBELSKI RYNEK HURTOWY S.A. – 2,20-2,60 zł/kg
AKTUALNE CENY ZIEMNIAKÓW NA INNYCH RYNKACH HURTOWYCH TUTAJ

AKTUALNE CENY ZIEMNIAKÓW NA INNYCH RYNKACH HURTOWYCH

Źródło

2019-07-22T09:36:15+02:0026.07.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda