Biodegradowalne kompozycje na bazie skrobi ziemniaczanej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Heleny Janik stworzyli nowy biomateriał, który może pomóc ludzkości uwolnić się od problemów związanych z plastikiem. Nowe tworzywo opiera się na kompozytach skrobi. Materiał ten może zostać wykorzystany do produkcji słomek, sztućców oraz naczyń jednorazowych.

Polskie biotworzywo jest tańsze i prostsze w produkcji niż plastik. Ulega całkowitej biodegradacji w słonej wodzie. Przeprowadzone badania wskazują na to, że materiał ten jest bezpieczny dla środowiska morskiego. Użyte w testach próbki rozpadały się całkowicie w wodzie morskiej po 3 tygodniach. Biodegradacja materiału została również potwierdzona w teście z wykorzystaniem Pseudomonas augerinosa.

Ocenę wpływu otrzymanych materiałów na środowisko morskie przeprowadzono również za pomocą testów jego degradacji w obecności okrzemek (Phaeodactylum tricornutum). Wzrost komórek tych organizmów w środowisku wodnym, zawierającym produkty rozpadu biotworzywa, był tylko nieznacznie zahamowany.

Z punktu widzenia technologicznego nowe tworzywo zbudowane jest z biopolimerów. Głównym jego składnikiem jest skrobia termoplastyczna. Jest ona pozyskiwana z mąki ziemniaczanej, a następnie mieszana z innymi polimerami. Tak uzyskany materiał wykazuje właściwości plastyczne pod wpływem temperatury. Pozwala to na formowanie go oraz wytłaczanie do oczekiwanych kształtów. Po obróbce biotworzywo wykazuje dość dużą trwałość i sztywność. Dzięki temu nadaje się do produkcji jednorazowych sztućców. Po wykorzystaniu przedmioty wykonane z niego można poddać kompostowaniu.

Największą zaletą stworzonego materiału jest jego zdolność do całkowitej biodegradacji. Wprowadzenie go do przemysłu mogłoby rozwiązać problem toksycznych substancji powstających z plastiku, które mogą przedostać się do ludzkich oraz zwierzęcych organizmów. Oprócz zalet natury ekologicznej nowy materiał zyskuje przewagę nad plastikiem również dzięki swojej cenie. Biotworzywo będzie tańsze w produkcji niż klasyczne tworzywa syntetyczne. Będzie to możliwe dzięki produkcji biopolimerów z ziemniaków, które są ekonomiczne w hodowli, jednocześnie stanowiąc surowiec odnawialny.

2019-09-26T10:28:29+02:0007.10.2019|