(Bez)cenne sadzeniaki

Czy wiecie jak często wymieniamy sadzeniaki? W Polsce wymiana sadzeniaków  na materiał kwalifikowany odbywa się średnio co 8-10 lat… Wyjątkiem są producenci wyspecjalizowani w produkcji ziemniaków (na chipsy, frytki, ziemniak bardzo wczesny, ziemniak jadalny do paczki, skrobia), tam wymienia się sadzeniaki co 1-3 lata.

W Holandii aż 90% plantacji towarowych ziemniaka jadalnego obsadza się co roku nowym kwalifikowanym materiałem sadzeniakowym. Jedynie w przypadku odmian skrobiowych proces wymiany następuje średnio co 3-4 lata. Producenci w Niemczech wymieniają sadzeniaki średnio co 1-2 lata.

Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że producenci ziemniaków nie wymieniają materiału siewnego:

1. Niestabilne ceny ziemniaków jadalnych;

2. Bardzo małe dopłaty

3. Niska świadomość

 

Kupując materiał od sąsiada bez odpowiedniej dokumentacji nie mamy żadnej gwarancji jego jakości. Również taki materiał nie może być określany mianem sadzeniaków, ponieważ są to z reguły odsorty (odpady) od ziemniaków jadalnych czy przemysłowych. Nie mamy również możliwości reklamowania takich ziemniaków w sytuacji braku lub nierównych wschodów, czy występowania np. czarnej nóżki na plantacji, gdyż nikt nie wystawi dokumentu sprzedaży dla takich ziemniaków jako materiał nasienny.

źródło

2021-02-08T13:02:13+01:0005.03.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda