Będą zmiany dotyczące ochrony zdrowia roślin. Do Sejmu trafiły dwa projekty

Rada Ministrów skierowała do Sejmu dwa projekty ustaw dotyczące ochrony zdrowia roślin. Wdrażają one unijne rozporządzenia do polskiego prawa. Chodzi o ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz o ustawę o ochronie roślin przed agrofagami.

Są to projekty ustaw, które kompleksowo mają zastąpić regulacje ustawy z grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Obie projektowane regulacje uzupełniają się, dlatego projektodawca – ministerstwo rolnictwa – proponuje, by weszły w życie jednocześnie, w połowie grudnia 2019 r. tj. z chwilą, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje.

Projektowana ustawa o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza przepisy unijnych rozporządzeń: w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w sprawie kontroli urzędowych dot. m.in. zdrowia roślin i środków ochrony roślin.

Agrofagi są to patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty obniżające plony roślin uprawnych.

„Projektowana ustawa reguluje także sprawy z obszaru zdrowia roślin, nieobjęte regulacjami wskazanych wyżej rozporządzeń, jak np. zasady ustanawiania miejsc produkcji wolnych od określonych agrofagów, zasady ustanawiania obszarów wolnych od określonych agrofagów, a także zasady prowadzenia rejestru eksporterów” – napisano w uzasadnieniu do projektowanej ustawy.

Źródło

2019-10-31T10:25:39+01:0029.11.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda