Aeroponika – na Ukrainie rozpoczęła się uprawa ziemniaków tą metodą

Aeroponika – czym jest i jak działa system aeroponiczny

Hodowla rośliny w powietrzu lub w mgle, bez użycia gleby lub innego zagęszczonego medium to aeroponika. System aeroponiczny nie wymaga gleby, a korzenie zawieszone są w powietrzu, aby mogły odbierać tlen i środki odżywcze. Systemy aeroponiczne zużywają na ogół mniej wody w porównaniu z innymi rodzajami metod hydroponicznych. Jest to jeden z najbardziej efektywnych, niskoemisyjnych rodzajów metod uprawy.

Aeroponika i pierwsza uprawa ziemniaka tą metodą ruszyła na ukraińskim Instytucie Zdrowia Roślin. Wkrótce spodziewane są tam pierwsze zbiory. Metoda aeroponiki pozwala zaoszczędzić wiele zasobów: wody, środków ochrony indywidualnej, gleby i innych.

Przy uprawie zastosowano roztwór składników odżywczych, który składa się z 3 składników. Trzy mikro nawozy, które są wybierane dla każdej kultury w różnych proporcjach. Wybór zależy od fazy rozwoju kultury – czy będzie to etap kwitnienia, etap rekrutacji masy wegetatywnej, czy etap owocowania – proporcja tych 3 nawozów zmienia się odpowiednio.

Źródło

2020-06-29T12:07:30+02:0028.07.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda