Krajowa Rada Izb Rolniczych apelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne prace ośrodków naukowo-badawczych nad opracowaniem skutecznego zwalczania ślimaków nagich występujących i namnażających się masowo na terenie całego kraju.
Ślimaki szczególnie nagie, takie jak pomrowy, pomrowiki i śliniki uszkadzają uprawy roślin (np. warzywa, ziemniaki, zboża, rośliny ozdobne), co przynosi duże straty w plonach. Czasem młode rośliny zostają zupełnie ogołocone powodując 100% straty.
W odpowiedzi na apel KRIR w sprawie opracowania metodyk zwalczania ślimaków nagich w uprawach roślin Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że na Platformie Sygnalizacji Agrofagów prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy w ramach realizacji na rzecz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi programu wieloletniego znajdują się opracowania dotyczące zwalczania ślimaków.
Także w metodykach integrowanej ochrony roślin (np.: warzyw liściowych — sałaty w uprawie polowej i pod osłonami) i poradnikach dla sygnalizatora (np.: w ochronie truskawek) ujęte zostały informacje dotyczące zwalczania tych szkodników. Na pojawiające się trudności w zwalczaniu ślimaków zwrócono bowiem uwagę już w 2016 roku, w wyniku czego Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy opracował strategie postępowania w przypadku ryzyka wystąpienia szkód z powodu żerowania tych szkodników.
Mając powyższe na uwadze opracowane już do tej pory i udostępnione materiały w znacznym stopniu powinny być pomocne w rozwiązywaniu problemu występowania ślimaków. Niemniej jednak, w ramach Platformy Sygnalizacji Agrofagów Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy będzie aktualizował dotychczasowe i zamieszczał nowe informacje w tym zakresie.
Oprac. na podstawie KRIR