Stare odmiany ziemniaków – czy mogą jeszcze powrócić?

Stare odmiany ziemniaków szturmem mają wrócić na rynek dzięki nowoczesnym technikom hodowlanym. W Centrali Nasiennej w Nidzicy podjęto próbę uprawy starych gatunków ziemniaków. Projekt ten powstał z powodu chęci powrotu do zapomnianych, dobrych, smacznych i odpornych na choroby wirusowe ziemniaków.

Stare odmiany ziemniaków, a rynek ziemniaczany w Polsce i Europie

Rynek odpowiadając na potrzeby konsumentów co chwile tworzy nowe gatunki ziemniaków. Jednakże coraz częściej zaczynamy doceniać stare odmiany ziemniaków czasem już zapomniane. Europa jest największym rynkiem handlowym ziemniaków. W 2019 roku areał ziemniaków we wszystkich krajach Unii Europejskiej wyniósł 1,75 mln ha, czyli to o 2,4% więcej niż w roku ubiegłym.

Rozwijający się rynek gastronomiczny wpłynął na wzrost areału, a dokładnie znaczenie miał wzrost zapotrzebowania na frytki oraz chipsy. Zbiory owych warzyw w UE wzrosły do 56,9 ton, czyli dało to 9% podwyżkę. Europa nie plasuje się na pierwszym miejscu pod względem produkcji, ale handlu ziemniakami. W Polsce uprawa ziemniaków wynosiła w 2019 r. 304 tysiące ha i wzrosła o 2%. Zbiory natomiast w porównaniu do roku 2018 spadły o 0,64 mln ton i wyniosły 6,84 mln ton. Cena za kilo ziemniaków wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem o 26%, a średnia cena w marketach wynosi około 3,03 zł/kg.]

Odmian ziemniaków na polskim rynku jest zarejestrowanych 97, w tym 60 z nich to polskie gatunki. Spośród jadalnych odmian mamy 14 bardzo wczesnych, 19 wczesnych, 26 średniowczesnych, a także jedną średniopóźną. Pozostałe 26 odmian, to ziemniaki przeznaczone na produkcję skrobi i w tym rozpoznajemy: 2 wczesne, 13 średniowczesnych, 3 średniopóźne i 8 późnych. O jakości ziemniaków decydują cechy zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze to kształt, wygląd skórki, głębokość oczek oraz regularność zarysu.

Drugie natomiast stanowią smak, zawartość suchej masy oraz charakterystykę sensoryczną. Polska produkuję najlepsze ziemniaki przeznaczone na skrobię, gdyż wykazują największą jej zawartość oraz duże plony skrobi. Zarówno stare odmiany ziemniaków, jak i te powstałe w odpowiedzi na potrzeby rynku konsumenckiego spełniają wymagania odbiorców. Stare gatunki ziemniaków wykazują większą odporność na choroby grzybicze, wirusowe i bakterie niż obecne gatunki.

ihar.edu.pl/ coboru.gov.pl

szczegoly

2020-09-21T13:47:16+02:0013.10.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda