Odmiany ziemniaków, co oczywiste, różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale także przydatnością do uprawy i jej wydajnością. Upodobania konsumenckie są różne, dlatego tym trudniejszy jest wybór odmian w uprawie. Co więc należy wziąć pod uwagę i jak pogodzić preferencje amatorów ziemniaka z jego wydajną uprawą?
Odmiany ziemniaków – czy konsumenci zwracają na nie uwagę?
Wydawać by się mogło, że odmiany ziemniaka nie mają dla konsumentów większego znaczenia – ot, sięgają oni po takie, które aktualnie dostępne są w sklepach. Myślenie takie może być jednak błędne i narazić nas na produkcję odmian, które nie będą chętnie skupowane przez sklepy czy też bezpośrednio przez konsumentów. W dobie mody na bardziej świadome jedzenie, konsumenci zwracają uwagę na właściwości jakie mają poszczególne odmiany ziemniaków i przede wszystkim na ich walory smakowe. Do przygotowania różnych potraw wybierane będą ziemniaki na przykład o różnym stopniu twardości czy smaku. Zdają sobie z tego sprawę na przykład lokale gastronomiczne, które stawiają na konkretne odmiany o stałych właściwościach. Podobnymi zasadami kierują się producenci gotowych posiłków czy też produktów na bazie ziemniaków – nie chcą oni narazić się na to, że za każdym razem ich produkty będą smakować inaczej, a konsument to zauważy. Liczy się dla nich stałość i to, że klient będzie pewny smaku.
Odmiany ziemniaków – sklepy dyktują warunki?
O tym, że konsumenci preferują konkretne cechy, jakimi charakteryzują się ziemniaki, zdają sobie sprawę także sklepy. Zwłaszcza te większe, gdzie można obserwować i badać preferencje konsumentów i na tej podstawie wybierać odmiany ziemniaków tak, aby zadowolić jak największą ilość osób zaopatrujących się w danym sklepie. Konkretne odmiany ziemniaków są więc przez sklepy preferowane i chętniej skupowane. Dostawcy są więc często wybierani na podstawie tychże wytycznych, lub pozostają w kontakcie z skupującymi, którzy po prostu te wytyczne udostępniają i na tej podstawie dostawcy wprowadzają do uprawy konkretnie odmiany ziemniaków.
Jakie odmiany ziemniaków są dobre w uprawie?
Aby uprawa ziemniaka była efektywna, należy pogodzić preferencje konsumentów (a przez to także jak widać i sklepów i innych podmiotów przetwarzających ziemniaki) z przydatnością w uprawie. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby ziemniaki były łatwe w myciu, przechowywaniu, zbieraniu, a także były odporne na szkodniki i niekorzystne warunki środowiskowe i cechowały się wysoką plennością. Odmiany ziemniaków na rynku są bardzo różne, ale z łatwością można wybrać takie, które są zarówno smaczne, jak i łatwe w uprawie. Trzeba jednak przy wyborze wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i nie pomijać żadnego z nich.