Ekonomika rolnictwa

Ekonomika rolnictwa to badania nad alokacją, podziałem i wykorzystaniem wykorzystanych zasobów, wraz z wyprodukowanymi towarami, przez rolnictwo. Ekonomika rolna odgrywa rolę w ekonomice rozwoju, bowiem stały poziom nadwyżki gospodarstw rolnych jest jednym ze źródeł rozwoju technologicznego i handlowego.

Zależność między ziemią, ludnością i produkcją rolną jest złożona. W tradycyjnym rolnictwie, gdzie metody produkcji niewiele się zmieniły na przestrzeni długiego okresu czasu, produkcja jest w dużym stopniu zdeterminowana przez jakość i ilość dostępnej ziemi oraz liczbę osób pracujących na tej ziemi. Aż do początków XX wieku większość światowego wzrostu produkcji roślinnej wynikała albo ze zwiększenia powierzchni uprawnej, albo ze zwiększenia ilości siły roboczej wykorzystywanej na jednostkę ziemi. Na ogół wiązało się to z przestawieniem się na uprawy, które dawałyby większe plony na jednostkę ziemi i wymagały większej ilości siły roboczej do ich uprawy. Pszenica, żyto i proso wymagają mniej siły roboczej na jednostkę gruntu i na jednostkę produkcji żywności niż ryż, ziemniaki czy kukurydza (kukurydza), ale na ogół te ostatnie dają więcej żywności na jednostkę gruntu. Tak więc, wraz ze wzrostem gęstości zaludnienia, te drugie grupy upraw zazwyczaj zastępują te pierwsze. Nie miało to miejsca w Europie, gdzie pszenica, żyto i proso rozwijały się kosztem pastwisk, ale te uprawy dawały więcej żywności z akrów niż zwierzęta gospodarskie, które wyparły.

Wraz z modernizacją rolnictwa zmniejsza się jego zależność od ziemi, a także od pracy ludzkiej. Siła i maszyny zwierzęce zastępują ludzką siłę roboczą; siła mechaniczna zastępuje wtedy siłę zwierząt. Zastępowanie mocy mechanicznej mocą zwierzęcą zmniejsza zapotrzebowanie na ziemię. Zwiększone wykorzystanie nawozów w miarę modernizacji działa również jako substytut zarówno ziemi, jak i siły roboczej; to samo dotyczy herbicydów i insektycydów. Dzięki temu, że możliwe jest wyprodukowanie większej ilości na jednostkę ziemi i na godzinę pracy, potrzeba mniej ziemi i pracy dla danej wielkości produkcji.

Źródło

2020-04-14T12:34:27+02:0015.05.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda