Przygotujcie się na nowe prawo UE

Od 14 grudnia bieżącego roku wchodzi w życie nowe prawo Unii Europejskiej. Zdrowie roślin jest przedmiotem nowych przepisów, a związane to jest z produkcją i obrotem materiału roślinnego na terenie Wspólnoty.

Podstawą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031 https://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_prawo_ue/2031.2016_pl.pdf

Zdrowie roślin – kogo dotyczy nowe prawo?

W urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych muszą zarejestrować się przede wszystkim producenci, eksporterzy, importerzy oraz podmioty przemieszczające wskazany materiał roślinny na terenie Unii Europejskiej.

Uwaga, bardzo ważne!

Podmioty, które są wpisane do rejestru prowadzonego przez PRIORiN zostaną automatycznie przeniesione do nowego urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Podmioty muszą jednak do 14 marca 2020 roku zaktualizować swoje dane.
Producenci, którzy takiej rejestracji nie posiadają podlegają rejestracji ze względu na zwiększony zakres roślin objętych nowym prawem. Świadczy to o tym, jak ważne jest zdrowie roślin w obrocie między producentem, handlowcem a nabywcą końcowym.

Których roślin dotyczy nowe prawo?

Rozporządzenie, w trosce o zdrowie roślin, mówi o wszystkich roślinach przeznaczonych do sadzenia. Wymienia się tu te rośliny, które przeznaczacie do sadzenia, przesadzenia lub pozostawiacie posadzone. Wykaz obejmuje:

  • drzewa i krzewy, krzewinki, sadzonki, materiał szkółkarski, rośliny w doniczkach lub pojemnikach;

  • bulwy, bulwocebule, cebule, kłącza korzenie, podkładki, stolony, rozłogi, sadzeniaki ziemniaka, pąki, okulanty, sadzonki, zrazy, szczepy;

  • nasiona określonych gatunków i rodzajów.

 

Źródło

2019-09-03T12:45:18+02:0010.09.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda