3 herbicydy i odpowiednie koszenie skuteczne w odchwaszczaniu użytków zielonych

Łagodna zima sprzyjała użytkom zielonym zakładanym lub podsiewanym jesienią. Ich wartość użytkowa i plonowanie mocno zależą jednak od dobrze przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia.

Zawsze w nowych użytkach zielonych problemem mogą być chwasty i choć generalnie użycie herbicydów jest ostatecznością, to czasami ich użycie jest uzasadnione. Od wielu lat oferta herbicydów do odchwaszczania użytków zielonych jest skromna. W tej grupie jest kilka produktów na bazie glifosatu służących do niszczenia starej darni oraz chwastów i zakładania użytków na nowo oraz trzy herbicydy do odchwaszczania użytków zielonych.

Chwasty są główną przyczyną degradacji 

Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Herbicydy na użytkach zielonych należy stosować tylko wtedy, kiedy nie ma innej metody pozbycia się chwastów. Łatwiej dają się odchwaszczać użytki tylko z trawami pastewnymi niż te zawierające w poroście wartościowe koniczyny. Odchwaszczanie chemiczne jest często zabiegiem poprzedzającym renowację użytków przez ich podsiew bezpośredni.

Szczegóły

2020-04-06T11:21:36+02:0011.05.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda